Troszczymy się o Twój kręgosłup

odpowiednio profilujemy oparcie

Powszechnie wiadomo, że przyjmowanie długotrwałej pozycji statycznej powoduje szereg niekorzystnych dla zdrowia skutków, wywołując między innymi niedobór tlenu, utrudnienie krwioobiegu i spowolnienie przemiany materii. W konstrukcji siedzisk coraz częściej wykorzystuje się więc najnowsze, innowacyjne rozwiązania i mechanizmy, mające zapewnić najkorzystniejszą pozycję ciała, a do ich produkcji używa się zaawansowanych technologicznie materiałów.
Kluczowym zagadnieniem jest tu możliwość dostosowania krzesła czy fotela do indywidualnych potrzeb użytkowników, wynikających z cech budowy anatomicznej. Przy projektowaniu siedzisk coraz dokładniej określa się konstrukcyjne parametry poszczególnych elementów, tak, by możliwe było zapewnienie pozycji siedzącej, przy której kręgosłup zachować może swój naturalny kształt. Zaleca się, by wysokość oparcia wynosiła 55-60 cm i aby było ono wyprofilowane w ten sposób, by zapewnić kręgosłupowi podparcie w części lędźwiowej - w tym miejscu powinno być więc ono uwypuklone. Natomiast na wysokości klatki piersiowej oparcie powinno być nieznacznie wklęsłe, by umożliwić okresowe odprężenie mięśni grzbietu. O tym, jak ważny jest prawidłowy profil oparcia oraz jego wysokość, świadczą wyniki badań, z których wynika, iż oparcie sięgające od poziomu stawów biodrowych aż do poziomu ramion może przejąć na siebie do 8% ciężaru całego ciała i dzięki temu może w znaczny sposób odciążyć kręgosłup. Oparcie powinno być skonstruowane w ten sposób, by poza odciążaniem kręgosłupa umożliwiało zmianę głębokości siedziska.

 

 

projektując uwzględniamy właściwą głębokość siedziska

Pozycja siedząca zdominowała współczesny styl życia człowieka. W pozycji tej  spożywa on posiłki, odpoczywa oraz podróżuje, a większość osób czynnych zawodowo pracuje na siedząco wiele godzin. W meblach do siedzenia określonego przeznaczenia o poprawności konstrukcji pod względem spełniania wymagań ergonomicznych, decyduje zarówno konstrukcja korpusu czy stelaża mebla, która zapewnia zależności wymiarowe (liniowe i kątowe) zgodnie z cechami antropometrycznymi człowieka, jak również konstrukcja części tapicerowanych, która tworzy określony stopień komfortu użytkowania. Zbyt duża głębokość płyty siedziska nie tylko utrudnia efektywne korzystanie z podparcia pleców, ale może być także przyczyną  bolesnego ucisku poniżej kolan oraz powodować problemy z siadaniem i wstawaniem. Zaleca się, by głębokość siedziska wynosiła 40-45 cm. Należy pamiętać także o tym, by krawędź płyty siedziska wyprofilowana była w odpowiedni sposób. Pozwala to zmniejszyć ucisk ud, a tym samym nie powoduje ograniczenia krążenia w kończynach dolnych. Szerokość siedziska powinna umożliwiać przyjmowanie wygodnej pozycji siedzącej użytkownika i zapewniać mu swobodę ruchów przy wykonywaniu poszczególnych czynności. Wymiar ten powinien być również dostosowany do szerokości bioder.
Krzesła Klose zostały przebadane przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego pod kątem nacisku na siedziska i zostały zaliczone do siedzeń o najlepszej charakterystyce sztywności powierzchniowej. Wszystkie produkowane przez Klose krzesła zyskały ocenę pozytywną.

Jerzy Smardzewski

Najnowszy artykuł

Jakość mebli tkwi w szczegółach

Stojąc przed faktem wyboru mebli często zastanawiamy się, którą z upatrzonych już wcześniej kolekcji kupić. Zależy nam na tym, by zakup był udany, a meble służyły nam przez co najmniej kilka lat, bez usterek. Należy pamiętać, że walory użytkowe mebli, w tym także bezpieczeństwo ich użytkowania i trwałość, bezpośrednio zależą od jakości wykonania. Parafrazując stare porzekadło – jakość tkwi w szczegółach…

Autor: Łukasz Matwiej, 26 maja 2011

Najnowsze na forum

Skąd pobrać te gry?

dodał: jurkurknikx

Mam do Was pytanie, skąd pobrać [url=http://pobieraj-gry.pl/watch-dogs-2-do-pobrania-pc/:2uev3be4]Watch Dogs 2 do pobrania[/url:2uev3be4], wiem że nie dawno te gry wyszły i dobrze by bylo pograć. >>

Na forum: 4234 wiadomości, 62668 użytkowników