Biblioteka zdrowych mebli

„Zdrowie” ukryte w Twoich meblach

„Zdrowie” ukryte w Twoich meblach

Łukasz Matwiej | 8 kwietnia 2010

Meble to przedmioty, z którymi większość z nas ma styczność na co dzień: rano w swoim domu - w sypialni, kuchni, łazience, przedpokoju, w południe w zakładzie pracy, urzędzie, przychodni, banku, wieczorem w salonie, kinie, teatrze, czy pubie... W praktyce oznacza to, że mamy z nimi kontakt niemal przez całą dobę? warto więc by były one dla nas pod każdym względem bezpieczne. To bezpieczeństwo przejawia się nie tylko w cechach związanych z wytrzymałością (a więc związanych z poprawnością projektu konstrukcji), ale także z jakością (tutaj: higienicznością) zastosowanych materiałów.

Solidne i wytrzymałe ? czyli o tym, jakie powinny być meble

Solidne i wytrzymałe ? czyli o tym, jakie powinny być meble

Łukasz Matwiej | 23 marca 2010

Zauważalna w ostatnich latach zmiana w podejściu konsumentów do zakupu nowych mebli wpłynęła zarówno na częstotliwość ich nabywania, jak i częściową zmianę upodobań klientów. Coraz częściej sięgamy po meble wyróżniające się modną linią, ciekawym wzornictwem czy nowoczesną teksturą materiałów. Skrócenie okresu użytkowania wyrobów skusiło wiele mało znanych firm, o nieugruntowanej pozycji na rynku, do zaoferowania własnej oferty mebli ? często nie gwarantujących odpowiedniej jakości. Meble „no name”, które najczęściej można kupić w hipermarketach i tzw. dyskontach meblowych nie zapewniają jakości jaką gwarantują meble sygnowane znaną marką.

Pokój dzienny i jadalnia - miejsca spotkań i wypoczynku

Pokój dzienny i jadalnia - miejsca spotkań i wypoczynku

Bartosz Kalawski | 3 marca 2010

Jasny pokój, na środku stół, wokół niego krzesła... Znajomy widok? Tak wyglądają jadalnie w większości polskich mieszkań i domów. Jeżeli urządzimy ją praktycznie i wygodnie, będzie czymś więcej niż tylko miejscem codziennego spożywania posiłków, stanie się miejscem spotkań dla całej rodziny, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Stateczność a bezpieczeństwo użytkowania mebli

Stateczność a bezpieczeństwo użytkowania mebli

Łukasz Matwiej | 26 stycznia 2010

W odróżnieniu od mebli rzemieślniczych produkowanych w pojedynczych ilościach, najczęściej na indywidualne zamówienie klienta, meble produkowane przemysłowo muszą spełniać wiele wymagań konstrukcyjnych, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania wyrobów. Dla całego procesu projektowania są one równie istotne co wymagania funkcjonalne i estetyczne. I o ile projektowanie funkcjonalne ma największe znaczenie praktyczne, estetyka kształtuje proporcje, formę przestrzenną mebla, dobór barwy, faktury i rysunku, o tyle wymagania wytrzymałościowe ? a w szczególności stateczność mebli ? jest najistotniejszą częścią badań jakościowych na gotowym wyrobie. Pojęcie stateczności odnosi się zarówno do elementów płytowych mebli, takich jak ściany boczne czy ściany tylne mebli skrzyniowych, jak również do gotowych mebli.

 1 2 3 4 5 6 
Jerzy Smardzewski